המאבק להחזרתו

במשך למעלה משלוש שנים ניהלו משפחות החיילים החטופים מאבק עיקש למען העלאת המודעות לנושא חטיפת הבנים והשבתם ארצה.

במהלך 1,210 הימים נפגשו המשפחות עם אישי ציבור רבים מהארץ והעולם, ערכו עצומות, אספו מכתבים וחילקו סיכות. כמו כן, השתתפו בעצרות תמיכה והזדהות, הפגנות, מסעות ואירועים שונים, והכל למען מטרה אחת ויחידה – השבת הבנים ארצה.

בעמוד זה תוכלו למצוא אזכורים שונים למגוון הפעילויות אשר נעשו למען העלאת המודעות לנושא ובמסגרת המאבק להחזרתו של עדי לארצנו. יש לציין כי במהלך השנים נערכו פעילויות רבות ומגוונות, והתקיימו אירועים רבים בכל רחבי הארץ ואין מקום להזכיר את כולם.

סטיקרים ובאנרים

במהלך שנות המאבק להשבת עדי וחבריו הביתה נוצרו סטיקרים רבים על ידי אנשי מקצוע ומעצבים צעירים בהתנדבות. וזאת למען מטרה אחת – העלאת המודעות לנושא החטיפה ולתרום להשבת הבנים הביתה. בגלריה תוכלו לצפות במעט מן העבודות שנעשו למען מטרה זו.

כאן גם המקום להודות לאותם מעצבים צעירים שתרמו מזמנם ומכישרונם למטרה חשובה זו, במסגרת פרויקט "מעצבים למען החטופים" שנערך בעזרתו של פורום עיצוב גרפי באתר פרש.
המון תודה מקרב לב.

אירועים, הפגנות ועצרות

מגוון רחב של אירועים, הפגנות ועצרות נערכו ברחבי הארץ והעולם במסגרת המאבק העיקש להשבת הבנים הביתה.

יער החטופים

בתאריך ה- 15.10.2002 התקיים טקס נטיעת "יער החטופים" על שמם של עדי אביטן וחבריו אשר נחטפו בהר דב בגבולה הצפוני של מדינת ישראל. הטקס התקיים בשעלבים בהרי ירושלים במעמד משפחות החיילים, ראש אכ"א דאז, גיל רגב, ויו"ר קרן קיימת לישראל דאז, יחיאל לקט.

בטקס נאמו ראש אכ"א ויו"ר הקרן הקיימת לישראל, וכן נשאו דברים משפחות החיילים החטופים. כמו כן, המשפחות והנוכחים נטעו עצים והסירו את הלוט מהשלט של יער החטופים.

מסע אופנועים ורכבים ללבנון

ביום שבת, בתאריך ה- 7.12.2003, התקיים מסע אופנועים ורכבים למען העלאת המודעות לנושא חטיפת שלושת חיילי צה"ל בלבנון, וכאות הזדהות עם מאבק משפחות החיילים.

המסע התקיים בזכות הירתמות מועדון האופנועים הישראלי המונה כ- 2,000 איש. המסע החל בשעות הבוקר במפגש ברב מכר צומת גלילות, ומשם המשיך המסע בשיירה ארוכה לכיוון "מצפה עדי" בטבריה.

בטבריה התקיים טקס קצר בהשתתפות משפחת אביטן, ומשתתפי המסע חתמו על עצומה הקוראת לממשלה לפעול למען השבת הבנים ארצה. לאחר הטקס המשיך המסע לכיוון גבול לבנון. שם הופרחו בלונים כחולים ומשתתפי המסע הצטלמו לתמונת מזכרת מהאירוע. האירוע פורסם בחדשות הערוצים השונים, וכן בעיתונות היומית הארצית.

התכנסות ברב מכר גלילות
התכנסות ברב מכר גלילות
מחכים במצפה עדי לשיירת האופנועים
מחכים במצפה עדי לשיירת האופנועים
שיירת האופנועים מגיעה למצפה עדי
שיירת האופנועים מגיעה למצפה עדי
ציפורה אביטן עם חברת מועדון האופנועים הישראלי
ציפורה אביטן עם חברת מועדון האופנועים הישראלי
השיירה מגיעה לנקודת התצפית בגבול לבנון
השיירה מגיעה לנקודת התצפית בגבול לבנון
האופנוענים מתקבצים לתמונה משותפת והפרחת הבלונים
האופנוענים מתקבצים לתמונה משותפת והפרחת הבלונים

אירוע לציון 950 יום לחטיפה

בתאריך ה- 15.5.2003 התקיים אירוע לציון 950 יום לחטיפת שלושת חיילי צה"ל בלבנון במסלול האקדמי של המכללה למנהל – קמפוס ראשל"צ. באירוע השתתפו משפחות החיילים, ראש עיריית ראשון לציון דאז, מר מאיר ניצן, רקטור המסלול האקדמי של המכללה למנהל, פרופסור יעקב רוזנברג, יו"ר אגודת הסטודנטים דאז, אולג קומליק, נציגי צה"ל ואגף נפגעים, סטודנטים רבים, מרצים ואנשי סגל אקדמי.

הזמר בן ארצי הופיע בהתנדבות באירוע ושר שני שירים מרגשים. האירוע נערך ברחבה המרכזית של הקמפוס בזמן ההפסקה הגדולה, בנוכחות אלפי סטודנטים ואנשי הסגל האקדמי, במטרה להעלות את נושא חטיפת שלושת חיילי צה"ל לסדר היום הציבורי.

בן ארצי שר באירוע
בן ארצי שר באירוע
השלט המרכזי על האירוע
השלט המרכזי על האירוע
יעקב אביטן, אביו של עדי, נואם באירוע
יעקב אביטן, אביו של עדי, נואם באירוע

אגודת הסטודנטים, בשיתוף המסלול האקדמי של המכללה למנהל, פעלה במשך שלוש שנים למען העלאת הנושא לסדר היום הציבורי והעלאת המודעות בקרב הסטודנטים של המכללה לנושא. בעבר קיימה האגודה אירועים נוספים כגון עצרת הזדהות גדולה במלאות שנה לחטיפה, והדלקת נרות חנוכה עם משפחות חיילים החטופים.

במהלך היום חתמו מעל ל- 1,000 סטודנטים על עצומות אשר קראו לדרג המדיני לפעול למען שחרור החיילים ולהשבתם ארצה. העצומות נשלחו למשרד ראש הממשלה וללשכת נשיא המדינה.
בסיום האירוע הפריחו משפחות החיילים יחד עם ראש עיריית ראשון לציון ורקטור המסלול האקדמי 950 בלונים כחולים לאוויר, כמספר הימים אשר עברו מאז יום החטיפה, לצלילי השיר "תמיד יחכו לך" של לאה שבת. האירוע סוקר בכלי התקשורת המקומיים ובגלי צה"ל.

פליירים

במסגרת פרוייקט "מעצבים למען החטופים" שנערך בשיתוף פורום עיצוב גרפי באתר הפורומים פרש, עוצבו פליירים ועלוני הסברה על ידי מעצבים צעירים בהתנדבות. 
חלק מהפליירים הודפסו וחולקו במסגרת המאבק, וחלקם נשלחו בדואר אלקטרוני לגורמים משפיעים בארץ ובעולם. לפניכם מקבץ פליירים אשר עוצבו במסגרת הפרויקט.

"רכבת החופש"

בתאריך ה- 26.8.2001, התקיים מסע למען שחרור השבויים תחת השם "רכבת החופש". משפחות החיילים, אמנים, קציני צה"ל, אזרחים רבים ובני נוער השתתפו במסע שארגנו משפחות החיילים בשיתוף רכבת ישראל מתחנת באר שבע ועד תחנת נהריה.

המסע התחיל מתחנת הרכבת נהריה בשעה שבע בבוקר והגיע עד לבאר שבע ומשם חזרה לצפון. בכל תחנה התקיימה עצרת הזדהות עם משפחות החטופים, כאשר התקיימו שני טקסים מרכזיים בבאר שבע ובנהריה.

במסע השתתפו למעלה משמונה מאות אזרחים כאשר המטרה הייתה לשמר את נושא החיילים החטופים על סדר היום הציבורי. על הרכבת ובכל התחנות ברחבי הארץ היו שלטים הקוראים להשבת הבנים וביניהם השלט המפורסם "אמא מחכה בבית", אותו קמפיין אשר ליווה את המשפחות מתחילת החטיפה.

במהלך העצרות השונות השתפפו אמנים שונים בהתנדבות כגון: שושנה דמארי ז"ל, חנן יובל, ודויד דאור. המסע נתמך על ידי מפלגות שונות והיווה את אחד מאירועים הגדולים והמשמעותיים במאבק המשפחות להשבת הבנים הביתה.

פגישות עם אישי ציבור

במהלך השנים נפגשו משפחות החיילים החטופים על אישי ציבור מהארץ ומהעולם, והכל למטרה אחת, השבת הבנים הביתה.

משפחות החיילים נפגשו עם כל גורם מהארץ ומכל רחבי תבל, אשר היה מוכן לעזור להם במאבק הקשה להשבת הבנים. המשפחות נסעו לחו"ל פעמים רבים והתקבלו בזרועות פתוחות. כיום נרקמו יחסים אישיים עם רוב אישי הציבור, אשר ממשיכים ללוות את המשפחות וממשיכים לפקוד את בתיהן פעמים רבות.

ההצבעה על עסקת השבויים

ביום א', בתאריך ה- 9.11.2003, נערכה הפגנת תמיכה בראש הממשלה על קיום עסקת השבויים מחוץ למשרדו בקריית הממשלה בירושלים.
באותה שעה ערכה הממשלה ישיבה מיוחדת ובסופה הצביעו השרים על עסקת השבויים.
במהלך הישיבה שערכה למעלה משמונה שעות שמעו השרים חוות דעת של הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד, ראש חטיבת מחקר באמ"ן ואת דעתו של האלוף במיל', אילן בירן, האחראי על נושא המשא ומתן מול החיזבאללה.

במהלך היום עמדו משפחות החיילים החטופים מחוץ לשערי משרד ראש הממשלה והמתינו בסבלנות לתוצאות הישיבה. תומכים רבים הביעו הזדהות במשפחות ועמדו עם שלטים הקוראים בתמיכה בראש הממשלה ובקיום העסקה.

בסופה של הישיבה אושרה עסקת השבויים על חודו של קול, ברוב של שניים עשר מול אחד עשר. השרים אשר הצביעו בעד קיום העסקה הם: ראש הממשלה, אריאל שרון, והשרים: בנימין נתניהו, שאול מופז, אהוד אולמרט, צחי הנגבי, מאיר שיטרית, דני נוה, יוסף פריצקי, סילבן שלום, יהודית נאות ז"ל, מודי זנדברג וגדעון עזרא.

בתחילת הישיבה אמר ראש הממשלה כי קיימת חשיבות רבה להכרעה בנושא, ואילו שר הביטחון סיים את הישיבה באומרו כי המסר אשר צריך לצאת מן הישיבה לכל מי שמשרת בצבא הוא שהממשלה עושה הכל על מנת להשיב את הבנים הביתה.

הפגנת תמיכה של משפחות החיילים

הלב מייחל

מילים ולחן: אבי ששון
ביצוע: מוטי מור

מחכים לך שתחזור
אז ידלק האור והכל ישכח
הכאב המר והעולם מוזר
מלחמה שלא נפסקת
רק תשוב עדי תשוב אחי
אמא זועקת

והלב מייחל מתפלל משתולל הגעגוע
תתחזק ותתגבר רק אל תשבר
ושוב לביתך חזק יותר
עדי איתך כל אוהביך

אל עולם אחר יפה יותר
תחזור להתחיל מחדש
על רקיע זוהר הפחד יעלם
אז תשוב לביתך בריא ושלם

והלב מייחל…